FOTOPOSTUP – STOJAN NA ŠPERKY Z RÁMU

Mať veľa náušničiek, príveskov či prstienkov (ideálne od Marrci ;) môže byť super, no ak ich nemáme pekne kráse upratané, môže to skončiť aj ako katastrofa! Retiazky sa zamotajú, druhý pár náušníc ako by sa pod zem stratil, no a malá šperkovnička sa už nedá zatvoriť – teda, aspoň ja môžem takto opísať svoje problémy s doplnkami. Dala som im ale raz a navždy zbohom a rozhodla som sa vyrobiť si stojan na šperky z rámu ktorý slúži zároveň aj ako dekorácia. Tak poďme na to, tu je fotopostup.

DIY Stojan na šperky z rámu

Stojan na šperky z rámu

Budeme potrebovať:

  • pekný rám
  • čipkovanú látku (alebo záclonku)
  • čipkovanú šnúrku (alebo krajkovanú?)
  • lepiacu pásku
  • nožnice
  • v prípade zavesenia nejaký patent na zavesenie (my sme rám vešali do stropu, potrebovali sme preto dve skrutky do rámu, jeden háčik do stropu a guličkovú retiazku so zapínaním)

Tento stojan na šperky ma stál cca 11€, z toho 10€ som dala za rám. A trvalo to približne pol hodinku, takže nič náročné :)

 

DIY stojan na šperky od Marrci

DIY stojan na šperky od Marrci

Foto postup: Stojan na šperky

Na stojan na šperky budete potrebovať rám, čipkovanú látku a stuhu, lepiacu pásku, nožnice, retiazku a šróbiky na zavesenie.

1. Rozbaľte si rámik a odstráňte všetko nepotrebné – návody, papiere aj sklo. Zostane vám iba rám. Ak chcete, môžete z rámu odcvaknúť aj tie čierne úchytky, ktorými sa zaisťujú obrázky v ráme, my ich potrebovať nebudeme. Rámik si obrátime naruby a celý čas ho máme takto otočený, ako na obrázku ;)

Ak budete vešať rámik do stropu ako my, najskôr si do neho navŕtajte po okrajoch dve skrutky, cez ktoré potom zavesíte retiazku. Ak viete vŕtať, je to super. Ak nie, poproste nejakého šikovného junáka, aby vám pomohol. V mojom prípade to bol ocino :)

My sme rám vyrábali do môjho obchodíku so šperkami a umiestňovali sme ho preto do stropu. Ak ho však budete pripevňovať na stenu, stačí vám dať nejaký jeden háčik do stredu rámu.

ram3 ram4

2. Podľa veľkosti rámu si odmerajte, koľko látky budete potrebovať. My sme použili rám aj látku z IKEA. Konkrétne to bol rámik VIRSERUM za 9,99 a látka SUNRID za úžasných 0,99 eur/m. Rozmery rámika boli 30x40cm, takže z látky nemusíte kupovať ani celý meter. Látku pri meraní trošku našponujte – budete ju šponovať aj pri lepení, tak aby ste si ju namerali presne :)

Fotopostup stojan na šperky

Odmerajte si, koľko látky budete potrebovať.

DIY stojan na šperky do Marrci

Látku pri meraní našponujte

3. Ak vám stačí látka, nemusíte už viac robiť nič, stačí ju nalepiť. Keďže sme vybrali dierkovanú, náušničky na ňu krásne zavesíte. My sme však chceli stojan na šperky trochu vylepšiť čipkovanou stužkou, samozrejme tiež s dierkami.

Odstrihnite si tri stužky na šírku rámu a umiestnite ich na rám podľa svojich predstáv. Stužku pri meraní tiež trošku našponujte. Potom ich stačí už iba prilepiť lepiacou páskou. Po prilepení ešte pritlačte na pásku, aby ste vytlačili všetok vzduch – bude to potom lepšie držať :)

Nezabudnite prilepiť najskôr stužku, až potom látku!

Ako vyrobiť stojan na šperky

Odstrihnite si tri stužky na šírku rámu

Ako si vyrobiť stojan na šperky

Stužky prilepte a vytlačte vzduch spod lepiacej pásky

4. Potom, ako prilepíte stužky, môžete prilepiť látku. Ale opäť – ak sa vám stojan páči iba so stužkami, môžete ho už nechať tak a máte hotový stojan na šperky :) Alebo môžete pokračovať podľa tohto fotopostupu ďalej.

Látku pri lepení šponujeme. Najskôr si zachytíme rohy a potom postupne všetky okraje. Ideálne je, ak nám pri tom niekto pomáha.

Fotopostup: Ako vyrobiť stojan na šperky

Najskôr prilepíme stužky, až potom látku

5. Týmto je náš stojan na šperky hotový! Stačí ho už iba zavesiť a pripevniť na neho šperky :) Ako vidíte na obrázku, my sme ho zavesili pomocou dvoch skrutiek a háčika k stropu. Vám môže stačiť jeden háčik kvôli uchyteniu k stene, alebo si môžete stojan len tak niekam oprieť.

Ak však budete do rámu čokoľvek vŕtať alebo pripevňovať, urobte to ako prvý bod! Môže sa stať, že by sa vŕtačka zachytila o lepiacu pásku či látku, všetko by zničila a môžete celý postup opakovať (nie, samozrejme, nič také sa nám nestalo :D). Takže na to pozor ;)

Stojan na šperky z rámu

Rámik môžete zavesiť tak, ako sme to urobili v našom výklade

Stojan na šperky z rámu

Alebo si ho môžete oprieť o stenu

Stojan na šperky z rámu

Stačí zavesiť šperky a rámik je hotový

DIY Stojan na šperky z rámu

Hotovo :)

DIY Stojan na šperky z rámu

Hotovo :)

A je to! Ak ste sa dopracovali až sem, gratulujem vám k vášmu prvému stojanu na šperky! Myslím si, že je to krásna dekorácia či už do spálne, obývačky, či kúpelne. Jednoducho kamkoľvek potrebujete ;)

Marrci

Tagged on: